Kako odabrati sudoper za kuhinju u smislu učinkovitosti, dizajna i trajnosti, uzimajući u obzir veličinu kuhinje i učestalost korištenja? Hajde da to smislimo po redu.
Korak 1. Odaberite oblik i veličinu.
Najbolje je prije odlaska u trgovinu najprije odrediti oblik i veličinu sudopera za kuhinju.
kvadrat
Glavne dimenzije: 50x50 cm, 60x60 cm.
svojstvo: ugodno za pranje posuđa, prostrano, poznato, asortiman kvadratnih sudopera je najrazličitiji po dizajnu, funkcionalnosti i veličini.
2. pravokutan
Glavne dimenzije: 55x50, 50x80, 50x100, 50x125 itd.
svojstvo: udobna, prikladna za uske radne ploče, ali imajte na umu da su pravokutne posude koje se nalaze duž bočne radne površine manje praktične za uporabu.
3. krug
promjeri: 45-51 cm
svojstvo: mnogo je prikladnije pranje okruglih umivaonika zbog nedostatka uglova, oni su prostraniji nego pravokutni, ali češće nemaju dodatne dijelove.
Odvojeno, odaberite nestandardne obrasce:
Trokut (ugao) - idealno za uštedu prostora.
Peterokutna i šesterokutna - najsuvremeniji oblik, oblikovan bočnim krilima, prostran, može se montirati u kutu ili uz zid. Pogodno za velike kuhinje.
Važno je:
Glavno pravilo: veličina posude treba biti takva da udaljenost od njenih stranica do zida, rub radne ploče i / ili strane ormarića nije manja od 5 cm;
Optimalna dubina zdjele: 16-20 cm - to je zlatna sredina, jer:
dublji sudoperi će biti neugodni - u procesu pranja posuđa će se morati sagnuti. Dobri su samo ako često trebate prati pladnjeve za pečenje, uzeti vodu u duboke spremnike i prati vrlo velike posude;
umivaonici s dubinom zdjele manjom od 15 cm također su nezgodni, jer se iz njih raspršuje voda.
Vrlo često se stavljaju male školjke male kuhinje, kompenzirati njihovu malu veličinu s dubinom posude.
Korak 2. Usporedite: nehrđajući čelik, keramika i umjetni kamen
Postoje sljedeće vrste kuhinjskih sudopera:
Sudoperi od nehrđajućeg čelika
svojstvo: Kuhinjski sudoperi od nehrđajućeg čelika (legura nikl-krom) - najprodavaniji. Dobro se uklapaju u svaki interijer, jeftini su, lagani i otporni na koroziju i mehanička oštećenja. Modeli od nehrđajućeg čelika su zrcalni (polirani), matirani i teksturirani, blago grubi.
Savjet: bolje je odabrati sudoper s grubom površinom, jer na njemu ima manje vidljivih ogrebotina, ali takve su opcije skuplje.
kontra:
sudopere od nehrđajućeg čelika su "najglasnije", ali na dno sa stražnje strane možete ugraditi posebnu podlogu koja apsorbira buku;
Nehrđajući čelik, osobito mat i zrcalo, jako je ogreban.
Kako odabrati kuhinjski sudoper od nehrđajućeg čelika?
Idite u trgovinu, ponesite magnet sa sobom. Vezanjem na sudoper možete odrediti kvalitetu materijala.
Što je sudoper lakši i tanji, to će brže postati neupotrebljiv. Minimalna dopuštena debljina nehrđajućeg čelika je 0,12 mm, ali ova je opcija prikladnija za vrtlarstvo ili u slučaju da rijetko perete suđe. Ako želite da sudoper dugo služi i bolje sjedite na stolu, potražite sudopere od nehrđajućeg čelika debljine 2-3 mm. Osim toga, teški mikser može se instalirati samo na takav sudoper.
Kuhinjski sudoperi od nehrđajućeg čelika su besprijekorni (izrađeni od 1 čeličnog lima, tako da šav nije vidljiv) i zavaren (ima šav, a time i lošiju kvalitetu).
Odvojeno, razlikuju se emajlirani umivaonici - oni su nešto lošiji u pogledu performansi od opcija od nehrđajućeg čelika, ne izazivaju loše udarce - zbog njih se emajl može odlomiti, što rezultira procesom korozije u čeličnoj podlozi. U isto vrijeme, oni su proračunski i mogu izgledati vrlo lijepo, tako da za ladanjsku kuću teško možete naći bolju opciju.
keramički predstavljaju podlogu od keramike ili porculana sa zaštitnim emajliranim slojem.
Emajl se ne oksidira niti ogreba, a može se izraditi iu različitim bojama, pa čak iu uzorcima. I ovi odvodi bolje odgovaraju drugim. klasične kuhinje, unutrašnjost stila u seoskom stilu i retro. No, oni su reda veličine skuplji, teži od svih ostalih pranja, ne razlikuju se po otpornosti na udar i zahtijevaju profesionalnu ugradnju.
Od umjetnog kamena, točnije, od granitnog čipsa i akrila (postoje i umivaonici od kvarcnog pijeska i umjetnog mramora).
Ovi sudoperi su jednostavni za održavanje, mnogo manje bučni od sudopera od nehrđajućeg čelika, izgledaju dobro, otporni na habanje, otporni na udarce, mogu se izraditi u 10 boja, što znači da možete pokupiti sudoper koji je u boji u odnosu na pult.
Ali oni također imaju nedostatke - boje se vrućih, na primjer, vrućih posuda i bojadisanja proizvoda poput repe. Osim toga, oni su relativno skuplji.
Korak 3. Odlučite koliko sekcija trebate: jedan ili više?
S jednom zdjelom najjednostavnije - za mala radna područja.
S dvije ili četiri zdjele - funkcionalne i prostrane.
bočnim krilima za sušenje. Usput, krila pružaju dodatnu zaštitu za stol, i općenito, pranje s njima je više prikladan. Čak i ako imate vrlo malu kuhinju, pokušajte dobiti sudoper s barem malim krilom kao na slici ispod.
Savjet: ako pranje s dva ili tri dijela nije pogodno iz nekog razloga, samo kupite posebnu kantu za pranje povrća.
Korak 4. Odaberite sudoper prema načinu instalacije - račun, mortise, sub-table ili ugrađen
Razvrstati proizvode i način ugradnje. Modeli od nehrđajućeg čelika, kamena, keramike ili polimera (pojedinačni i dvostruki) su:
gore - montiran na kućište u skladu s načelom poklopca. Idealan za modularni namještaj.
Mortice- strše iznad radne površine, montirane izravno na stol, za koje je unaprijed izrezana rupa.
Izgrađena u razini s radnom površinom- Rijetka vrsta sudopera, instaliraju ih samo profesionalci i skuplji su.
underbench- uvučeni ispod ploče. Ova metoda instalacije osigurava higijenu i jednostavnost rada, pranje izgleda lijepo, ali oni su skuplji od drugih.
Korak 5. Odaberite pribor
Danas možete odabrati ne samo prikladan model sudopera, nego i pribor za kuhinjski sudoper. To može biti: dodatna dizalica, filtarski modul za čišćenje i primanje vode za piće, kao i dozator (električni uređaj koji melje ostatke proizvoda koji padaju u odvod), automatski ventil na dnu, a također samo cjedilo za dvostruko pranje, daske, kante i sušilica.
Ponudu sudopera mozete pogledati na
Comments